Zmian wprowadzonych w najnowszej wersji gry jest naprawdę sporo. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na oprawę graficzną, została idealnie odświeżona do tego stopnia, że gracze gracze mogą zbierać szczeki z podłogi… można powiedzieć, że kopara dosłownie opada. Wszystko zostało zoptymalizowane dzięki czemu na starszych/gorszych PC gra sprawdza się wyśmienicie.
Po pierwszym uruchomieniu gry, tuż po intrze naszym oczom ukarzę się bardzo proste menu, ale nie ma się co zniechęcać bo to przecież tylko menu. Jeżeli już zapoznamy się już z ilością dostępnych opcji, a tych jak zwykle jest sporo, ruszamy do gry! Mamy do wyboru aż szesnastu władców co jest wielkim plusem, gdyż świadczy o tym, że twórcy gry nie poszli na łatwiznę, kopiując tych znanych nam już poprzednich wersji.
Fot: m.wm.pl

Teraz chwila ładowania i rozpoczynamy grę. Przed oczami pojawia nam się mapa, która naprawdę robi wrażenie: pastelowe kolory, uproszczony styl graficzny, w lewym dolnym rogu pojawiła się również papierowa mapka, która zakrywa nieodwiedzone jeszcze przez nas miejsca. Jest to zupełnie nowa cywilizacja, która zapewne jak zwykle skradnie serce wielu graczy.
Fot: morele.net

To oczywiście nie wszystko jeżeli chodzi o zmiany i nowości, a mianowicie zmieniły się chociażby miasta, które dawniej były jednym wielkim skupiskiem budynków. Teraz mamy tak zwane dystrykty, dzięki czemu miasta planuje się przestrzennie. Jeżeli chcemy postawić jakiś cud świata to najzwyczajniej w świecie musimy mieć na to miejsce, trzeba również pamiętać, że każdy ruch należy bardzo dokładnie przemyśleć, gdyż stawiając takowy cud świata na heksie, do którego miasto ma dostęp tracimy wszystkie bonusy produkcyjne oraz żywieniowe. Zmiany również dotyczą lokalizacji budynków, niektóre z nich zostały przeniesione do dzielnic miasta. Dlatego chcąc wybudować jeden z nich najpierw musimy postawić odpowiednią dzielnicę. Jak się okazuje dzielnice również zajmują heksy, dlatego to gdzie je stawiamy ma wpływ na całą rozgrywkę, gdyż dostaniemy większe bonusy lub mniejsze. Pomysł ten jest zdecydowanie na plus, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni do samego zdobywania potrzebnych nam surowców.
Jeżeli chodzi o jednostki budownicze to również one doczekały się zmian. W poprzedniej wersji tworzenie jednostki i budowanie struktur zwiększających bonusy zajmowało kilka dobry tur, teraz dzieje się to natychmiastowo. Jeżeli więc chcemy coś zbudować wystarczy wskazać co i gdzie, nie mija kilka sekund i już widzimy rozpoczynające się parce. Nowością jest również to, że każda z naszych jednostek ma tylko trzy ładunki, dlatego po dokonaniu trzeciego projektu odchodzi na emeryturę. Natomiast jeżeli chodzi o budowę dróg w Civilization VI odpowiadają za to karawany kupieckie.
Grę możemy przejść na kilka sposobów, mianowicie: na polu kultury, religii, technologii, militariów czy też punktowym. W tej kwestii nie zaszły większe zmiany między Civilization V a VI. Jednak pamiętajcie, by nie skupiać się tylko i wyłącznie na jednej bo jest to zupełnie nieopłacalne.
Jeżeli chodzi o przeciwników komputerowych to jest bardzo różnie, gdyż jest bardzo dobrze a jednocześnie bardzo źle. Zawsze słabo wyglądający barbarzyńscy, którzy próbują podcinać nam skrzydła teraz o dziwo zaczęli myśleć co zdecydowanie wygląda dobrze. Zupełnie inaczej sprawa ma się w stosunku do innych nacji. Komputerowi przeciwnicy w większości przypadków zupełnie nie myślą, przez co podejmują idiotyczne decyzję. Wyższe poziomy trudności nie są więc żadnym problemem.
Podsumowując
Civilization VI jest zdecydowanie najlepszą odsłoną całej serii, jest całkowicie odświeżona i zawiera sporą dawkę innowacji. Poprawione zostało naprawdę wiele, jeżeli chodzi o zawartości to dostaniemy tyle co w V w wersji z dodatkiem. Dlatego ciekawość co dostaniemy jako dodatek do Civilization VI jest naprawdę ogromna, a wręcz zżera nas od środka. Skoro Cywilizacja stała się już perfekcyjna to rodzi się pytanie, czy da się w niej cokolwiek jeszcze zmienić?
Plusy
+Świeżość
+Zwiększony poziom trudności
+Muzyka
+Przejrzystość w dyplomacji
+Gameplay
+Inteligentni barbarzyńcy
+Papierowa mapa
+Nowy system budowy miasta
Minusy