Kobieca siła w e-sporcie – Wywiad z Yunka89

0

Niejednokrotnie podkreślaliśmy, z jaką dynamiką rozwija się e-sport, a co za tym idzie największe wydarzenia takie jak Intel Extreme Masters czy chociażby International, jak również te mniejsze typu Invictus Gaming czy BEST Gamers Tournament rosną w siłę. Gdy przyjrzymy się bliżej zawodnikom, to na pierwszy rzut oka możemy dostrzec, że e-sport zdecydowanie zdominowała płeć męska. Nie oznacza to jednak, że kobieca siła w e-sporcie zupełnie nie istnieje.

Nie mamy pojęcia, dlaczego tworzenie kobiecych lig oraz żeńskich zespołów w e-sporcie to temat, o którym praktycznie się nie mówi. Myśląc o grach esportowych bez wątpienia mamy przed oczami drużynę młodych mężczyzn. Sama otoczka turniejów nie jest w żaden sposób zachęcająca dla kobiet. Nie wspominając o tym, że komunikaty bywają wręcz odrzucające dla płci pięknej. Czyżby kobieca siła w e-sporcie miała polegać tylko na zabawianiu chłopców poprzez hostessy w kostiumach przylegających niczym skóra? Nic bardziej mylnego. Oczywiście, mężczyźni dalej tworzą czołówkę najlepszych graczy, jednak dzisiaj dziewczyny nie grają już tylko w simsy. Stają się rywalizacją dla chłopców w grach takich jak League of Legends, Counter-Strike, StarCraft, Overwatch, a nawet FIFA.
Z roku na rok kobieca siła w e-sporcie rośnie coraz bardziej. Zdecydowanie częściej niż jakiś czas temu autorami streamów są również panie. Wcale nie dlatego, że wykorzystują swoją płeć do żebrania o wsparcie finansowe w skąpych ciuszkach przed kamerą. Możemy powiedzieć to głośno, że kobiety również świetnie grają. Ważną rolę w promowaniu żeńskich drużyn e-sportowych odgrywa Twitch, gdzie spotkaliśmy streamerke Yunka89, która zdecydowała się odpowiedzieć nam na kilka pytań, a tym samym spojrzeć na e-sport z perspektywy kobiety.

 

Kobieca siła w esporcie

 

Uważasz, że e-sport to świat dla kobiety? Dobrze się w nim czujesz?

”Witam, na początku wypadałoby się przedstawić, dlatego zacznijmy od tego, że jestem Yuna https://play.eslgaming.com/player/3685690/ – w latach świetności (6 lat wstecz) zawodniczka żeńskich teamów w Counter Strike 1.6 ( BezStrachu, PracticeMakesPerfect ) CS Source (Kobieca Reprezentacja Polski), uczestniczka ESL Pro Series Poland Finals 2 – gdzie razem z koleżanką ZieloOną zajęłyśmy pierwsze miejsce w Lidze 2/2 CS 1.6, ale również topowa “plejerka” 1/1, ach ta moja skromność – “śmiech” .
Czy uważam, że e-sport to świat dla kobiet?
Oczywiście, że tak! Już od dłuższego czasu kobiety pokazują swoją obecność w e-sporcie i to z szerokim pasmem sukcesów. Moje koleżanki ze starego składu: Agnieszka “pasiaa” Olejnik lub Gosia “Goś” Czarnecka do dzisiaj szlifują swoje umiejętności grając w kobiecych teamach na platformie CS:GO. Z tego co wiem ich team nazywa się 90in40 i brały w tym roku udział w kwalifikacjach do WESG i radzą sobie znakomicie.
Jeśli chodzi o mnie to, moja “kariera” skończyła się na tym starym CS’ie. Teraz gram od czasu do czasu dla przyjemności w tę nowszą odsłonę Counter Strike’a i nie biorę udziału w turniejach. Szczerze mówiąc nie śledzę poczynań innych kobiet w e-sporcie jak kiedyś codzienny przegląd htlv, cybersport czy esl. W chwili obecnej skupiam się na live streamach na platformie twitch skąd czerpię wielką przyjemność https://www.twitch.tv/yunka89.
Czy dobrze się czują kobiety w e-sporcie ? Mam nadzieję, że lepiej niż parę lat wstecz. Nie mówię też, że wtedy było jakoś bardzo źle, tylko po prostu nie było to tak promowane jak “męskie granie”. Małe zainteresowanie firm wspierających, czy też słabsze nagrody za pierwsze miejsca to takie czynniki, które mogły wpłynąć na brak motywacji.”
Od czego zaczęła się Twoja przygoda ze światem e-sportu?

”Wszystko zaczęło się od momentu kiedy mój młodszy brat włączył CS’a. Spodobało mi się to tak bardzo, że pewnego dnia spróbowałam swoich sił i tak wpadłam w sidła kanterstrajkowego nałogu. W taki sposób poznałam dobrych znajomych, którzy pokazali mi stronę ESL i zaproponowali stworzenie kobiecej drużyny.”
Dużo masz koleżanek, które również grają?

”W pytaniu nr 1 wymieniłam dwie koleżanki czyli pasię i goś, które dalej aktywnie grają i biorą udział wraz ze swoją drużyną w różnych ligach i turniejach. Każdy ma swoje życie i prędzej czy później pójdzie w swoją stronę. Jednak cieszy mnie fakt, że dalej kontynuują tą przygodę i jest o nich głośno w social mediach. Najlepszy kontakt został mi z koleżanką ZieloOną, z którą znam się już ponad 7 lat. Niestety ona również zakończyła swoją przygodę z csem, ale za to nasza znajomość trwa dalej. :)”
Myślisz, że w najbliższym czasie powstaną drużyny mieszane?

”Myślę, że nie powstaną takie drużyny. Nie ukrywajmy tego, ale mężczyźni reprezentują o wiele wyższy poziom gry niż kobiety.
Nie sądzę, że mężczyźni chcieliby mieć w swoich szeregach płeć piękną, z reguły zamykają się w swoim męskim gronie. Nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji i kobieta miałaby grać w zespole składającym się z 3/4 mężczyzn, sądzę że nie byłaby traktowana w równym stopniu co pozostali członkowie, przez co odczuwałaby zbyt dużą presję.”
Dziękuję za rozmowę, pozdrawiam wszystkie dziewczyny, które grają w cs!
Życzę Wam pierwszych miejsc w tabeli i samych sukcesów!
Ewelina “Yuna” Łapa.

 

Komenatrze
  • sebastian1

    12 lutego, 2019

    A dziś okazało się że oszukiwała swoich widzów i trzymała tysiące złotych otrzymane na zbiórce charytatywnej.

    Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*